Gunkanmaki

Gunkanmaki je typ sushi, který se vyznačuje svým specifickým tvarem a způsobem přípravy. Tento styl sushi je obzvláště populární pro servírování jemnějších nebo tekutějších ingrediencí, které by na klasickém nigiri nemusely dobře držet. Základem gunkanmaki je malý ovál rýže, který je obalený proužkem řasy nori. Nori nejenže drží rýži pohromadě, ale také vytváří malou „misku“ nebo „loďku“, do které lze umístit různé druhy náplní. Typickými náplněmi pro gunkanmaki jsou například ikura (lososové kaviár), tobiko (letučí kaviár), nebo různé druhy salátů a past, jako je krabí nebo tuňákový salát. Díky obalení nori řasou je gunkanmaki ideální pro experimentování s chutěmi a texturami, které by v jiných typech sushi nemusely být možné.

Význam slova Gunkanmaki

Gunkanmaki je japonský termín, který označuje specifický druh sushi. Doslova se překládá jako „válečná loď“ nebo „bitevní loď“. Tento název odkazuje na charakteristický tvar tohoto sushi, které připomíná malou loďku s vysokým okrajem z mořské řasy nori, jež obklopuje rýži a náplň uvnitř.

Gunkanmaki se skládá ze tří hlavních částí: rýže, mořské řasy nori a náplně. Rýže je tvarována do malé oválné koule a zabalena do pásu mořské řasy nori, který vytváří vysoký okraj kolem rýže. Tento okraj pak slouží jako „miska“ pro různé druhy náplní, jako jsou například kaviár, rybí jikry, mořské plody, nakládaná zelenina nebo houbové směsi.

Překlad a historie slova Gunkanmaki

Slovo „gunkan“ v japonštině znamená „válečná loď“ nebo „bitevní loď“, zatímco „maki“ odkazuje na svinutí nebo rolování. Tento název byl pravděpodobně odvozen od tvaru sushi, který připomíná malou loďku s vysokými boky, podobnou válečným lodím používaným v japonské historii.

Gunkanmaki je relativně moderním přírůstkem do světa sushi. Bylo vynalezeno v roce 1941 v tokijské restauraci Ginza Kyubey, kde šéfkuchař experimentoval s novými způsoby, jak servírovat mořské plody a další ingredience, které se obtížně tvarují do tradičních sushi rolí. Vytvoření vysokého okraje z mořské řasy nori umožnilo použití širší škály náplní a otevřelo dveře novým kreativním možnostem v přípravě sushi.

Využití slova Gunkanmaki

Gunkanmaki se používá téměř výhradně v kontextu japonské kuchyně, konkrétně v souvislosti se sushi. Je to běžný termín používaný v sushi restauracích a mezi milovníky japonského jídla po celém světě. Gunkanmaki nabízí jedinečný způsob, jak vychutnat různé druhy náplní a ingrediencí, které by jinak bylo obtížné servírovat v tradičních formách sushi, jako jsou nigiri nebo maki.

Kromě svého kulinářského významu může být slovo gunkanmaki použito i v přeneseném smyslu, například jako metafora pro něco, co má pevnou vnější strukturu a rozmanitý nebo překvapivý obsah uvnitř. Nicméně toto figurativní použití je méně časté a gunkanmaki zůstává primárně termínem spojeným s japonskou kuchyní a kulturou.

Kanji (Kanži) slova Gunkanmaki

V japonštině se gunkanmaki píše pomocí tří kanži znaků: 軍艦巻き. První znak 軍 (gun) znamená „armáda“ nebo „válečný“, druhý znak 艦 (kan) znamená „loď“ a třetí znak 巻き (maki) znamená „rolovat“ nebo „svinout“. Dohromady tyto znaky doslova znamenají „válečná loď svinutá“ nebo „svinutí válečné lodi“, což odkazuje na charakteristický tvar tohoto druhu sushi.

Významově podobná slova

Existuje několik japonských termínů, které jsou významově podobné slovu gunkanmaki, ale vztahují se k jiným druhům sushi nebo japonských pokrmů:

  1. Nigiri: Druh sushi skládající se z malé oválné koule rýže, na které je položen plátek syrové ryby nebo mořských plodů.
  2. Temaki: Ručně balené sushi ve tvaru kornoutu, obvykle plněné rýží, syrovými rybami, zeleninou a dalšími ingrediencemi.
  3. Chirashi: Mísa sushi rýže, na které jsou rozloženy různé druhy syrových ryb, mořských plodů a zeleniny.
  4. Onigiri: Japonské rýžové koule, často plněné různými náplněmi a zabalené do mořské řasy nori. Na rozdíl od gunkanmaki mají onigiri obvykle trojúhelníkový tvar a jsou běžným rychlým občerstvením v Japonsku.

Ačkoli se tyto termíny vztahují k japonské kuchyni a často se používají v souvislosti se sushi, každý z nich představuje odlišný styl nebo prezentaci pokrmu. Gunkanmaki zůstává jedinečným druhem sushi, které je snadno rozpoznatelné díky svému charakteristickému tvaru připomínajícímu válečnou loď a rozmanitosti náplní, které může obsahovat.

« Zpět na slovník pojmů