Iwashi

Sardinka, známá také jako iwashi, je v japonské kuchyni ceněná pro svou výraznou chuť a všestrannost. Tato malá ryba je často používána v sushi a sashimi díky svému jemnému, ale bohatě olejovitému masu, které nabízí intenzivní mořský zážitek. V sushi se obvykle podává jako neta, kde je čerstvá sardinka pečlivě filetována a servírována na vinegrem ochucené rýži. Díky své dostupnosti a populární chuti je sardinka v Japonsku velmi oblíbená nejen mezi šéfkuchaři, ale i mezi běžnými milovníky sushi.

Význam slova Iwashi

Iwashi je japonský výraz pro sardinku, malou mořskou rybu z čeledi sleďovitých. Tento termín se používá jak pro čerstvé, tak pro zpracované sardinky, které jsou důležitou součástí japonské kuchyně a kultury. Sardinky jsou oceňovány pro svou chuť, výživovou hodnotu a všestrannost při přípravě různých pokrmů.

Překlad a historie slova Iwashi

Slovo „iwashi“ se skládá ze dvou částí: „iwa,“ což znamená skála nebo kámen, a „shi,“ které označuje rybu. Doslovný překlad by tedy mohl znít jako „skalní ryba“ nebo „rybka ze skal.“ Tento název pravděpodobně odkazuje na skutečnost, že se sardinky často vyskytují v hejnech poblíž skalnatých pobřeží.

Lov sardinek má v Japonsku dlouhou historii, která sahá až do období Edo (1603-1868). V té době se sardinky staly důležitou součástí místní ekonomiky a stravy, zejména v přímořských oblastech. Tradiční způsoby lovu, jako je například použití velkých sítí zvaných „purse seine,“ se předávaly z generace na generaci a přetrvaly až do moderní doby.

Využití slova Iwashi

Sardinky jsou v japonské kuchyni využívány mnoha různými způsoby. Mohou se jíst čerstvé jako sashimi, grilované, smažené, vařené ve vývaru nebo naložené. Jedna z nejoblíbenějších úprav je „niboshi,“ což jsou sušené sardinky používané jako základ pro rybí vývar dashi. Tento vývar je klíčovou ingrediencí v mnoha japonských pokrmech, včetně polévek miso a různých omáček.

Kromě toho se sardinky často zpracovávají na konzervované produkty, jako jsou sardinky v oleji nebo v rajčatové omáčce. Tyto konzervy jsou oblíbenou součástí japonských svačin a obědů, zejména jako součást bento boxů.

Sardinky jsou také důležité z hlediska výživy, protože obsahují vysoké množství omega-3 mastných kyselin, bílkovin, vitamínů a minerálů. Pravidelná konzumace sardinek je spojována s různými zdravotními benefity, včetně podpory zdraví srdce a mozku.

Kanji (Kanži) slova Iwashi

Slovo „iwashi“ se v japonštině zapisuje pomocí dvou kanži znaků: 鰯. První znak 鰯 se skládá z radikálu 魚 (sakana), který označuje rybu, a fonetické části 弱 (yowai), která naznačuje měkkost nebo křehkost. Druhý znak 鰯 se používá specificky pro sardinky a nemá žádný další význam.

Významově podobná slova

V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná slovu „iwashi“:

  1. Nizakana (煮魚): Tento výraz označuje vařenou rybu, často připravenou s různými přísadami a omáčkami. Sardinky mohou být jedním z typů ryb použitých pro přípravu nizakana.
  2. Himono (干物): Himono jsou sušené ryby, mezi které patří i sušené sardinky (niboshi). Sušení je tradiční způsob konzervace ryb v Japonsku.
  3. Tsumami (つまみ): Tsumami jsou malé porce jídla, které se podávají k alkoholickým nápojům, zejména k saké. Grilované nebo smažené sardinky mohou být oblíbeným typem tsumami.
  4. Yakizakana (焼き魚): Tento termín označuje grilované ryby, což je další běžný způsob přípravy sardinek v japonské kuchyni.

Sardinky (iwashi) mají nezastupitelné místo v japonské kultuře a gastronomii. Jejich všestrannost, chuť a výživová hodnota z nich dělají oblíbenou a ceněnou ingredienci. Ať už jsou čerstvé, sušené, grilované nebo konzervované, sardinky i nadále hrají důležitou roli v japonské kuchyni a přispívají k její rozmanitosti a bohatství chutí.

« Zpět na slovník pojmů