Yuzu kosho

Yuzu kosho je tradiční japonské koření, které kombinuje pikantní chilli papričky, sůl a aromatickou kůru z yuzu, což je japonský citrus podobný citronu. Tato směs nabízí jedinečnou chuť, která je zároveň ostrá, slaná a mírně kyselá s nádechem citrusové svěžesti. Yuzu kosho je oblíbené pro svou schopnost obohatit chuť různých pokrmů, od mořských plodů po grilované maso. Jeho intenzivní aroma a chuť dodávají jídlům hloubku a komplexnost, což z něj činí nezbytnou součást mnoha japonských kuchyňských arzenálů.

Význam slova Yuzu kosho

Yuzu kosho je japonské koření, které se vyrábí z citrusového ovoce yuzu a chilli papriček. Jedná se o pikantní pastu, která má výraznou citrusovou vůni a chuť. Yuzu kosho se často používá jako dochucovadlo v japonské kuchyni, zejména při přípravě ryb, drůbeže, polévek a nudlových pokrmů.

Samotný název „yuzu kosho“ se skládá ze dvou slov: „yuzu“, což je druh citrusového ovoce podobného mandarince nebo grapefruitu, a „kosho“, což znamená pepř nebo koření. Dohromady tedy název odkazuje na pikantní koření vyrobené z yuzu.

Překlad a historie slova Yuzu kosho

Překlad slova „yuzu kosho“ do češtiny by mohl znít jako „yuzu pepř“ nebo „yuzu koření“. Nicméně, vzhledem k tomu, že se jedná o specifický japonský produkt, většinou se používá původní název i v českém prostředí.

Historie yuzu kosho sahá až do období Edo (1603-1868) v Japonsku. Původně se toto koření vyrábělo a používalo především v prefektuře Kyushu na jihu Japonska. Místní obyvatelé začali kombinovat místní citrusy yuzu s chilli papričkami, aby vytvořili pikantní koření, které by dodalo jejich pokrmům jedinečnou chuť a vůni.

Postupem času se yuzu kosho rozšířilo do dalších částí Japonska a stalo se oblíbeným dochucovadlem v japonské kuchyni. V současnosti si získává popularitu i mimo Japonsko, zejména v restauracích zaměřených na japonskou nebo asijskou kuchyni.

Využití slova Yuzu kosho

Yuzu kosho se v japonské kuchyni používá mnoha různými způsoby. Nejčastěji se přidává do polévek, omáček, marinád nebo se používá jako koření na grilované maso, ryby či zeleninu. Díky své výrazné chuti a vůni dokáže yuzu kosho ozvláštnit mnoho pokrmů a dodat jim zajímavý citrusový a pikantní nádech.

Některé konkrétní příklady použití yuzu kosho v japonské kuchyni:

 1. Jako dochucovadlo do ramen polévek, zejména těch s vepřovým nebo kuřecím vývarem.
 2. Jako součást marinády na grilované ryby, například na tuňáka nebo lososa.
 3. Jako koření na grilovanou zeleninu, například na cuketu nebo lilek.
 4. Jako přísada do dipů a omáček, například do majonézy nebo sójové omáčky.

Kromě použití v kuchyni se yuzu kosho někdy používá i v tradičním japonském lékařství. Věří se, že má pozitivní účinky na trávení a může pomáhat při nachlazení a chřipce.

Kanji (Kanži) slova Yuzu kosho

V japonštině se yuzu kosho zapisuje pomocí kandži (kanži) znaků takto: 柚子胡椒. První dva znaky 柚子 se čtou jako „yuzu“ a označují citrusové ovoce yuzu. Druhé dva znaky 胡椒 se čtou jako „kosho“ a znamenají pepř nebo koření.

Kandži znaky pro yuzu kosho:

 • 柚 (yu) – citrusové ovoce podobné mandarince
 • 子 (zu) – dítě, plod
 • 胡 (ko) – cizí, barbarský
 • 椒 (sho) – pepř

Významově podobná slova

V japonské kuchyni existuje několik dalších slov, která jsou významově podobná yuzu kosho:

 1. Shichimi togarashi (七味唐辛子) – japonská směs koření, která obsahuje sedm ingrediencí, včetně chilli papriček, sezamových semínek a mletého zázvoru.
 2. Wasabi (山葵) – japonský křen, často používaný jako pikantní dochucovadlo k sushi a sashimi.
 3. Karashi (芥子) – japonská hořčice, která má výraznou pikantní chuť a často se podává k tonkatsu (smažený vepřový řízek) nebo jako součást dipů.
 4. Ponzu (ポン酢) – japonská citrusová omáčka, která se vyrábí z citrusové šťávy (často z yuzu), sójové omáčky, rybího vývaru a dalších ingrediencí. Používá se jako dip nebo dochucovadlo.

Tato slova představují různé pikantní a citrusové chutě, které jsou charakteristické pro japonskou kuchyni a často se používají k dochucení různých pokrmů. Yuzu kosho je mezi nimi jedinečné svou kombinací yuzu a chilli papriček, která vytváří nezaměnitelnou chuť a vůni.

« Zpět na slovník pojmů