Ichimi je tradiční japonské koření, které se skládá z mletých chilli papriček. Toto koření je známé pro svou intenzivní pálivost a je často používáno k dochucení různých japonských pokrmů, včetně nudlových polévek, marinád a omáček. Ichimi přidává jídlu nejen ostrý nádech, ale také zvýrazňuje jeho celkovou chuť. Vzhledem k jeho silné pálivosti je doporučeno používat ichimi s mírou, aby nedošlo k přebití ostatních chutí v pokrmu. Toto koření je ideální pro ty, kteří si rádi vychutnávají pikantní jídla a chtějí experimentovat s tradičními japonskými chutěmi.
Význam slova Ichimi
Ichimi je japonský termín, který se používá v souvislosti s kořením a doslova znamená „jedna chuť“ nebo „jedna příchuť“. Nejčastěji se tento výraz vztahuje ke konkrétnímu druhu chilli prášku, který se vyrábí z jednoho typu sušených a mletých chilli papriček. Ichimi je tedy jednosložkové koření, které dodává pokrmům výraznou pálivost a charakteristickou chuť.
Překlad a historie slova Ichimi
Slovo „ichimi“ se skládá ze dvou částí: „ichi“ znamená v japonštině číslo jedna a „mi“ lze přeložit jako chuť nebo příchuť. Dohromady tedy tento termín vyjadřuje, že se jedná o koření s jedinou, výraznou chutí.
Historie používání ichimi sahá až do období Edo (1603-1868), kdy se toto koření stalo populárním především v oblasti Kjóta. V té době se ichimi vyrábělo z místních odrůd chilli papriček a používalo se k dochucování různých pokrmů, jako jsou polévky, nudle nebo smažená jídla.
Využití slova Ichimi
V současné japonské kuchyni se ichimi hojně využívá jako univerzální koření, které se přidává do mnoha různých jídel. Nejčastěji se s ním setkáme v podobě sypkého prášku, který se používá k dochucování pokrmů přímo na talíři. Ichimi se tak často objevuje v misce vedle dalších dochucovadel, jako je sójová omáčka nebo nakládaný zázvor.
Kromě finálního dochucování se ichimi přidává i během vaření, aby se jeho chuť rovnoměrně rozložila v celém pokrmu. Používá se například při přípravě tradičních japonských jídel, jako je ramen (nudlová polévka), udon (silné pšeničné nudle) nebo tempura (smažené mořské plody a zelenina v těstíčku).
Díky své výrazné pálivosti a schopnosti prohřát organismus je ichimi oblíbené zejména v chladnějších měsících. Japonci věří, že konzumace pálivých jídel pomáhá zahřát tělo a podpořit krevní oběh, což je během zimy velmi žádoucí.
Kanji (Kanži) slova Ichimi
V japonském písmu se slovo ichimi zapisuje pomocí dvou znaků kandži:
一味
První znak 一 (ichi) reprezentuje číslo jedna, druhý znak 味 (mi) znamená chuť nebo příchuť.
Významově podobná slova
V japonštině existuje několik slov, která jsou významově podobná termínu ichimi:
- Shichimi: Doslova „sedmutí“. Jedná se o směs koření, která obsahuje sedm různých ingrediencí, včetně chilli, sezamových semínek, mořské řasy nori a kandovaného citrusu.
- Togarashi: Obecný termín pro chilli papriky a koření z nich vyrobené. Může se jednat o čerstvé papriky, sušené papriky nebo mleté koření.
- Karashi: Japonská hořčice, která má výrazně ostrou a pikantní chuť. Často se podává k suši nebo jako dochucovadlo k dalším pokrmům.
- Wasabi: Japonský křen, který je známý svou svěží, ostrou a lehce palčivou chutí. Nejčastěji se podává k suši a sashimi.
Všechna tato slova spojuje jejich schopnost dodat pokrmům výraznou a pikantní chuť, podobně jako ichimi. Každé z nich však má své specifické vlastnosti a použití v japonské kuchyni.