Makizushi

Další termín pro maki sushi, který se často používá, je „norimaki“. Tento název odkazuje na základní složku těchto sushi rolí, kterou je nori – sušená mořská řasa obalující rýži a různé náplně. Norimaki může obsahovat širokou škálu ingrediencí, od zeleniny po ryby a mořské plody, což umožňuje nekonečné variace chutí a textur. Tento termín zdůrazňuje důležitost nori jako nejen obalu, ale i chutě, která je pro maki sushi charakteristická.

Význam slova Makizushi

Makizushi je japonský termín, který označuje typ sushi, kde se různé ingredience zabalí do válečku spolu s vařenou sushi rýží a nori řasou. Slovo „maki“ znamená v japonštině „svitek“ nebo „ka“, zatímco „zushi“ je alternativní výslovnost slova „sushi“. Dohromady tedy „makizushi“ doslova znamená „rolované sushi“.

Překlad a historie slova Makizushi

Slovo „makizushi“ se skládá ze dvou částí: „maki“ (巻き) a „zushi“ (鮨). „Maki“ je odvozeno od slovesa „maku“ (巻く), které znamená „rolovat“ nebo „balit“. „Zushi“ je alternativní čtení znaku pro „sushi“ (寿司), které se používá především v složených slovech.

Historie makizushi sahá až do období Edo (1603-1868) v Japonsku, kdy se začalo sushi popularizovat jako rychlé občerstvení. Původně se jednalo o nařezané kousky ryby položené na malých bochánkách vařené rýže. Později se však začala používat technika rolování sushi pomocí bambusové rohože zvané „makisu“, která umožnila vytvoření kompaktnějších a snáze konzumovatelných rolí.

Využití slova Makizushi

Makizushi se používá pro označení široké škály rolovaného sushi. Existuje mnoho různých druhů makizushi v závislosti na použitých ingrediencích a způsobu rolování. Některé z nejběžnějších typů zahrnují:

 1. Hosomaki: Tenké rolky s jednou hlavní ingrediencí, jako je tuňák, okurka nebo avokádo.
 2. Futomaki: Tlusté rolky obsahující různé kombinace ingrediencí, často včetně nakládané zeleniny a vaječné omelety.
 3. Uramaki: „Obrácené“ rolky, kde je rýže na vnější straně a nori řasa uvnitř. Příkladem je populární California roll.
 4. Temaki: Ručně balené kornoutky z nori řasy plněné rýží a dalšími ingrediencemi.

Kanji (Kanži) slova Makizushi

Slovo „makizushi“ se v japonštině píše pomocí tří kanži znaků:

 1. 巻 (maki): Tento znak znamená „rolovat“ nebo „balit“.
 2. き (ki): Hiragana znak „ki“ se používá jako gramatická částice pro spojení se znakem „maki“.
 3. 鮨 (zushi): Alternativní znak pro „sushi“, který se používá především v složených slovech.

Významově podobná slova

 1. Nigirizushi: Typ sushi, kde se malý bochánek vařené rýže tvaruje rukou a na vrchol se pokládá plátek syrové ryby nebo mořskýchodů.
 2. Chirashizushi: Doslova znamená „rozházené sushi“. Jedná se o mísu vařené sushi rýže, na které jsou rozloženy různé kousky syrových ryb, mořských plodů a zeleniny.
 3. Oshizushi: Lisované sushi, kde se ingredience a rýže vrství do speciální formy a lisují se, aby vytvořily kompaktní blok. Poté se krájí na jednotlivé kousky.
 4. Inarizushi: Sushi rýže plněná do smažených a dušených tofu kapes (aburaage), které jsou ochucené sladkým shoyu základem.

Makizushi je nedílnou součástí japonské kulinářské tradice a představuje ikonický symbol japonské kuchyně po celém světě. Díky své všestrannosti, chuti a vizuální přitažlivosti si makizushi získalo oblibu mezi milovníky sushi a stalo se oblíbenou volbou pro mnoho příležitostí, od každodenních jídel až po slavnostní události.

« Zpět na slovník pojmů