Gunkan-maki Nigiri sushi

Gunkan-maki nigiri sushi je jedinečný typ sushi, který se vyznačuje svou charakteristickou formou. Slovo „gunkan“ znamená v japonštině „bitevní loď“, což odkazuje na tvar této sushi speciality. Základem je malý ovál rýže, který je obalený proužkem nori řasy tak, aby vytvořil druh misky nebo loďky. Tento „obal“ umožňuje na rýži udržet různé druhy náplní, které by jinak bylo těžké na klasickém nigiri udržet. Typickými náplněmi pro gunkan-maki jsou například ikura (lososové kaviárové vajíčka), tobiko (letecké rybí kaviárové vajíčka) nebo různé druhy měkkýšů a krabího masa. Gunkan-maki je oblíbený pro svou vizuální atraktivitu a schopnost kombinovat různé chutě a textury, což přináší nezapomenutelný gastronomický zážitek.

Význam slova Gunkan-maki Nigiri sushi

Gunkan-maki Nigiri sushi je druh sushi, který se skládá z malé oválné koule z vařené sushi rýže, na které je položena nějaká náplň a ta je obalená proužkem nori (sušené mořské řasy). Název „Gunkan-maki“ v překladu znamená „sushi ve tvaru válečné lodi“, protože tvar tohoto sushi připomíná malou loďku s nákladem. „Nigiri“ znamená „stisknout“ nebo „formovat rukama“, což odkazuje na způsob, jakým se tvaruje rýže do požadovaného tvaru.

Gunkan-maki Nigiri sushi se často plní různými druhy náplní, jako jsou například kaviár, strouhaný tuňák, krabí saláty, ikura (lososí jikry) nebo uni (mořský ježek). Díky proužku nori, který obklopuje náplň, může Gunkan-maki Nigiri sushi pojmout i měkčí a tekutější náplně, které by se na běžném Nigiri sushi nedaly snadno servírovat.

Překlad a historie slova Gunkan-maki Nigiri sushi

Jak již bylo zmíněno, „Gunkan-maki“ se překládá jako „sushi ve tvaru válečné lodi“ a „Nigiri“ znamená „stisknout“ nebo „formovat rukama“. Slovo „sushi“ pochází z archaického japonského slova „sushi“, které znamená „kyselá rýže“ nebo „kyselé jídlo“, a odkazuje na původní způsob přípravy sushi, kdy se rýže nechala fermentovat.

Gunkan-maki Nigiri sushi je relativně moderní variací tradičního Nigiri sushi a jeho vznik se datuje do 40. let 20. století. Za vynálezce Gunkan-maki se považuje Seishu Hamanaka, šéfkuchař a majitel restaurace v Tokiu. Hamanaka chtěl vytvořit sushi, které by mohlo pojmout různé druhy náplní a zároveň by bylo vizuálně atraktivní. Jeho inovace se rychle stala populární a rozšířila se do sushi restaurací po celém Japonsku i do zahraničí.

Využití slova Gunkan-maki Nigiri sushi

Gunkan-maki Nigiri sushi je běžnou součástí nabídky v sushi restauracích a barech po celém světě. Často se podává jako součást sushi setů nebo se objednává jednotlivě podle preferencí zákazníka. Díky své univerzálnosti a schopnosti pojmout různé druhy náplní je Gunkan-maki Nigiri sushi oblíbené mezi sushi nadšenci, kteří rádi experimentují s různými chutěmi a texturami.

Kromě tradičních náplní, jako je kaviár nebo tuňák, se v moderní kuchyni používají i kreativnější varianty, například avokádový salát, krabí maso s majonézou, tempura krevety nebo dokonce exotické ovoce. Gunkan-maki Nigiri sushi se také často používá jako canvas pro umělecké ztvárnění a dekorace v high-end sushi restauracích.

Kanji (Kanži) slova Gunkan-maki Nigiri sushi

Gunkan-maki Nigiri sushi se v japonštině píše pomocí následujících kanži:

  • 軍艦 (gunkan) – válečná loď
  • 巻き (maki) – rolka, závit
  • 握り (nigiri) – stisknout, formovat rukama
  • 寿司 (sushi) – sushi

Když se tyto znaky spojí dohromady, vytvoří frázi 軍艦巻き握り寿司, která se vyslovuje jako „gunkan-maki nigiri sushi“.

Významově podobná slova

Existuje několik dalších typů sushi, které jsou podobné Gunkan-maki Nigiri sushi nebo s ním souvisejí:

  1. Temaki sushi – ručně balené sushi ve tvaru kornoutu, často plněné různými ingrediencemi
  2. Chirashi sushi – mísa sushi rýže pokrytá různými druhy syrových ryb a dalších ingrediencí
  3. Inari sushi